Udruženje Živimo zajedno osnovano je 1997. godine pod nazivom Društvo za pomoć osobama ometenim u razvoju Stari grad kao odgovor na potrebe dece sa težim smetnjama u razvoju koja nisu bila uključena u sistem društvene brige, kao i njihovih roditelja, koji su želeli da obezbede kvalitetniji i sadržajniji život za svoju decu.
Iz povremenih susreta, grupa samopodrške i radionica postepeno su se razvile celodnevne aktivnosti, a rad se sadržinski proširio i obuhvatio gotovo sve segmente života osoba sa smetnjama u razvoju.
Od 2010. godine nosimo naziv Udruženje za pomoć osobama sa smetnjama u razvoju Stari grad – ŽIVIMO ZAJEDNO.
Misija Udruženja Živimo zajedno je da osobe sa smetnjama u razvoju učini vidljivim, prisutnim i aktivnim u svim segmentima društvenog života, da afirmiše sve njihove sposobnosti i individualnost, da promoviše njihova prava i omogući im dostojanstven i ispunjen život.
Vizija naše organizacije je društvo kao zajednica individualnosti u kome svako ima svoje mesto, niko nije suvišan niti zapostavljen. To je društvo koje ne pravi razliku među ljudima prema njihovim sposobnostima, već prema onome što oni kao individualnosti donose u svet.
Vrednosti su jednakost i jednake mogućnosti, deljenje s drugima, posvećenost, tolerantnost, solidarnost, briga o ljudima, stvaranje veza i partnerskih odnosa sa drugima bez nametanja, kao i trajno obrazovanje za sve. Ljudi su svakako najveća vrednost i resurs našeg udruženja.
Strategija se zasniva na stalnom podsticanju neposrednog učešća naših korisnika u izboru, oblikovanju i vođenju raznih aktivnosti i trudu da se razvije osetljivost za sve probleme korisnika, fleksibilnost, potencijal za razvoj na svim poljima, tradicija i otvorenost za nove inicijative.
Danas aktivnosti Udruženja Živimo zajedno obuhvataju dnevni centar, edukativni, radni i info centar, brojne radionice, sekcije i servise.
Udruženje realizuje i program treninga za samostalno stanovanje, pruža podršku korisnicima prilikom zapošljavanja i samozastupanja, savetodavnu i pravnu pomoć porodicama, organizuje posete institucijama za trajni smeštaj i mnogo toga drugog.
Vodimo se principom da je potrebno direktno reagovati na ispoljene potrebe korisnika i njihovih porodica i angažovati se u rešavanju njihovih problema.
Drugi važan princip koji pokreće razvoj udruženja jeste neposredno učešće korisnika u izboru, oblikovanju i vođenju aktivnosti.
Kao svojevrsni pružaoci usluga socijalne zaštite trudimo se da u svom radu razvijamo osetljivost za probleme korisnika, fleksibilnost, potencijale za razvoj na svim poljima, iskustvo za razvijanje tradicije i otvorenost za nove inicijative. Ovakvim modelom težimo da maksimalno mobilišemo snage samih korisnika, izbegnemo birokratizaciju i krutost u rešavanju problema i oslanjanje na ustaljene procedure.
udruženja Živimo zajedno su usmereni ka unapređenju kvaliteta života osoba sa smetnjama u razvoju.
udruženja su grupne i individualne, socio-edukativne, radno-okupacione, umetničke, aktivnosti psiho-socijalne podrške, sportske i zabavne. Kreirane su prema potrebama, interesovanjima i mogućnostima korisnika.
je ostvarena sa brojnim domaćim i međunarodnim organizacijama, institucijama i kompanijama.